Tytuł: Mózg. 41 największych
mitów
Autor: Christian Jarrett
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 394
mitów
Autor: Christian Jarrett
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 394
Wiele krąży mitów na temat mózgu. Jedne są bliższe prawdy, inne mniej. Z pewnością o części z nich każdy z nas słyszał. Niektóre są wynikiem błędnie interpretowanych informacji, które bardzo szybko się upowszechniają. Faktem jest, że mózg to niesamowity organ, którego działanie nie jest w pełni wyjaśnione i wciąż skrywa nieco tajemnic, czy też wątpliwości. Natomiast tam, gdzie jest chociaż ziarno niepewności powstają niesamowite historie i mity, w które wierzy bardzo wiele osób. Część z tych bardziej powszechnych obala Christian Jarrett w swojej książce. Czy jesteście ciekawi, które informacje na temat mózgu są prawdziwe, a które zupełnie rozmijają się z prawdą? Skąd te mity się wzięły? Dlaczego tak wiele osób nadal w nie wierzy?
Chętnie sięgam po książki, które rozbudzają wyobraźnię i dostarczają nowych informacji, o których warto wiedzieć. Czemu? Z ciekawości, ale także by zweryfikować swoją wiedzę na dany temat i ją poszerzyć. Na świecie jest mnóstwo niewyjaśnionych zjawisk, ciekawych wydarzeń, niesamowitych zwierząt. Na co dzień się nad nimi nie zastanawiamy, bo też często po prostu nie ma kiedy. Jesteśmy przytłoczeni rutyną dnia codziennego. Tymczasem mózg, z pozoru niewielki i niepozorny narząd skrywa nadal wiele tajemnic. Które informacje na jego temat to mity? Muszę przyznać, że sama sądziłam, że niektóre z nich są prawdziwe.
Książka podzielona jest na osiem działów skupiających mity określonego typu. Jedne dotyczą fizycznej budowy mózgu, inne jego działania. Istnieją od wielu lat i nadal jest sporo grono osób, które w nie wierzą. Są jeszcze takie, których korzenie sięgają niepamiętnych czasów, jak chociażby ten o wykorzystywaniu przez człowieka zaledwie 10% mózgu. Gdyby to była prawda, to pomyślcie jak wielkie możliwości mogłyby się przed nami otwierać. Na ten temat powstało sporo filmów. Jak jest w rzeczywistości? To tylko jeden z mitów, na którego temat pisze autor. Inne związane są chociażby z płcią, działaniem obu półkul mózgu, czy padaczką oraz śpiączką. W książce opisanych jest 41 mitów, chociaż w rzeczywistości jest ich znacznie więcej, ale pisarz skupia się tylko na tych najbardziej znanych. Faktem jest też, że to co dziś wydaje się nam mitem na podstawie posiadanej wiedzy może za jakiś czas okazać się prawdą. Nauka cały czas się rozwija i wciąż wiele jest niewiadomych.
Każdy z mitów opisanych w książce wzbudza zainteresowanie, jest dokładnie przedstawiony, analizy poparte są licznymi badaniami, faktami, źródłami. Nawet osoby nieznające tematyki mogą śmiało sięgnąć po tę publikację, gdyż informacje zostały w niej zaprezentowane przystępnie i ciekawie, umożliwiając jednocześnie dobre zgłębienie tematu i poszerzenie wiedzy na dany temat. Warto dowiedzieć się więcej o organie, który pełni tak ważną rolę w naszym życiu, szczególnie że wiedza ta nie przytłacza tylko przyciąga do książki.
„Mózg. 41 największych mitów” to książka, która pozostawia po sobie ślad, daje do myślenia, poszerza wiedzę. Autor rozprawia się w niej z najbardziej znanymi mitami na temat mózgu, popierając swoje rozważania licznymi badaniami i publikacjami na ten temat. Miło by było, gdyby nasz mózg miał nieograniczone możliwości, ale być może niektóre z nich należy traktować tylko i wyłącznie w kategoriach fantastyki. Które? Przekonajcie się sami jak to wygląda w zderzeniu z rzeczywistością. Wiele przedstawionych w książce informacji dla mnie również okazało się nowością. Po lekturze tej książki możecie też nieco inaczej spojrzeć na niektóre wiadomości w różnych mediach.
Z racji zawodu o zainteresowań z ciekawością przeczytam.
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
Usuńooo to coś dla mnie chętnie czytnę:)
OdpowiedzUsuńZachęcam :)
UsuńChętnie przekonam się ile mitów na temat znam sama i w ile z nich wierzę.
OdpowiedzUsuńCiekawie się je poznaje, równocześnie poszerzając wiedzę :)
UsuńMusi być to ciekawa książka :-)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie jest :)
UsuńWarto przeczytać :)
OdpowiedzUsuńZgadza się :)
Usuńz chęcią bym przeczytała:)
OdpowiedzUsuńWarto :)
UsuńHmm... Najpierw muszę się zabrać za książkę, którą już mam tj. "Mózg incognito" :)
OdpowiedzUsuńNie słyszałam o niej wcześniej, ale chętnie też bym przeczytała :)
UsuńCarta blanca całą serię podobnych tematycznie ma :). Sporo kiedyś kupiłam po przecenie, np. "Między pesymizmem a optymizmem".
UsuńPrzydałoby mi się sięgnąć po coś ambitniejszego :) Dawno nie karmiłam umysłu ciekawą wiedzą, więc może zdecyduję się na tę książkę.
OdpowiedzUsuńZachęcam, wiele w niej ciekawych informacji :)
UsuńSuper! Bardzo lubię książki popularnonaukowe, z których można w przyjemny sposób wiele się nauczyć .
OdpowiedzUsuńKinga
Ja również :)
UsuńCiekawe ile już wiem, a ile ta książka dopiero mi uświadomi :D
OdpowiedzUsuńSporo się z niej dowiedziałam :)
UsuńWydaje się być ciekawa :)
OdpowiedzUsuńZapraszam na nowy post :)
www.stylishmegg.pl/2018/02/paszczyk-w-kolorze-baby-blue_22.html
Taka jest :)
UsuńTa książka wydaję się być ciekawa, również lubię książki, które pobudzają do myślenia i dają coś więcej niż tylko jakąś fabułę. Genialny blog.
OdpowiedzUsuńZapraszam do siebie : https://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/02/piekne-samobojczynie-lynn-weingarten.html
Dziękuję :) Też chętnie sięgam po takie książki. Mam jeszcze jedną w planach o zbliżonej tematyce.
UsuńBardzo lubię takie propozycje ;) Chętnie przeczytam.
OdpowiedzUsuńCieszę się, gdyż warto :)
UsuńTen mit o wykorzystywaniu tylko 10% możliwości mózgu znają już dzieci w przedszkolu ^^ I chyba właśnie podsunęłaś mi pomysł na prezent dla brata :>
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
Usuńkurcze zapewne inna ksiązka niż wszystkie
OdpowiedzUsuńZgadza się :)
UsuńBrzmi intrygująco. Zazwyczaj nie czytam takich książek, ale mogę zrobić wyjątek ;)
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem, czy Tobie też ta książka przypadnie do gustu :)
UsuńOj zdecydowanie nie dla mnie :/
OdpowiedzUsuńRozumiem :)
UsuńHm... jak mnie najdzie ochota na literarurę bardziej naukową, to może się skuszę ;)
OdpowiedzUsuńZachęcam :)
UsuńChyba nie chce zagłębiać się w temat mózgu lub jego braku ha ha.
OdpowiedzUsuńLubię takie popularnonaukowe książki, więc chętnie ją przeczytam :)
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńDziękuję za prezentację tej książki. Muszę przyznać, że bardzo mnie nią zaciekawiłaś. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńMózg to fascynujący organ, jestem ciekawa tej publikacji.
OdpowiedzUsuńWarto ją przeczytać :)
UsuńLubię takie książki, zapisuję tytuł.
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńOoo, ciekawa tematyka :)
OdpowiedzUsuńZachęcam do książki, warto ją poznać :)
Usuń