Teatr antyczny w Płowdiwie to miejsce przyciągające turystów. Tym razem zrobiło się o nim głośno z powodu śledztwa dotyczącego okrutnego morderstwa polskiego posła. Tors mężczyzny został przykuty do krzyża i namalowano na nim niezrozumiałe znaki. Głowę zaś postawiono na tacy obok. To makabryczny widok. Sprawę prowadzi Dimityr, młody policjant zarządzający kilkuosobowym zespołem. Do konsultacji zaprasza koleżankę z dawnych lat mieszkającą w Polsce. Wspólnie odkrywają wiele śladów i tajemnic, które sięgają zamierzchłych czasów. Jedną z nich osnute jest niezwykłe znalezisko archeologiczne. Kto zamordował polskiego posła? Dlaczego na jego ciele namalowano znaki? Co one oznaczają?
Ałbena Grabowska – lekarz neurolog z wieloletnim stażem, drugim stopniem specjalizacji oraz doktoratem. Od dziesięciu lat pisarka książek dla dorosłych i dla dzieci. W jej dorobku literackim znajdują się między innymi takie powieści jak: „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, „Ostatnia chowa klucz”, saga „Stulecie Winnych”. Napisała również serię dla dzieci „Julek i Maja” oraz cykl dla dorosłych „Alicja w krainie czasów”.
Sam opis książki zapowiada ciekawą podróż usianą tajemnicami i sięgającą odległych czasów. Trzy główne wątki uzupełniają się wzajemnie, a każdy z nich ma równie duże znaczenie i pozwala lepiej zrozumieć motywy działania poszczególnych bohaterów. Pierwszy wątek to czasy obecnie i prowadzone śledztwo. Dzieje się w nim wiele, co rusz pojawiają się nowe poszlaki, osobliwe postacie, zagadki do rozwikłania. Wplecione są także historie niektórych bohaterów. Kolejny wątek rozgrywa się w Cesarstwie Bizantyjskim, gdzie czytelnik towarzyszy grupie bogomiłów zmierzających do Konstantynopola ze Świętą Księgą. Ich wędrówka narażona jest na wiele niebezpieczeństw i na ich drodze pojawia się też trochę pokus. Czy wykonają zadanie, czy ulegną? Trzeci wątek sięga aż pierwszego wieku i czasu apostołów. Nauczyciel wyrusza z nimi do Jerozolimy. Z pozoru te trzy główne wątki nie są powiązane, poznajemy je naprzemiennie. Jednak wraz z kolejnymi stronami wszystko wskakuje na swoje miejsce jak w skomplikowanej układance, splata się, wyjaśnia, tworząc pełen obraz.
Poza ciekawą fabułą na uwagę zasługuje także warstwa psychologiczna. Pisarka w interesujący sposób splata historie bohaterów, nawet tych drugoplanowych. Możemy poznać ich rozterki, słabości i chwile triumfu, cechy charakteru i pragnienia. Taki sposób przedstawienia ludzkich historii, życiowy i wyrazisty, mocniej oddziałuje na wyobraźnię i przybliża bohaterów, których w tej powieści jest całkiem sporo. To z ich losów jest ona utkana. Na dłużej zagoszczą w mojej pamięci: inteligentny i pracowity Cyryl, kronikarz Ariel, piękne Wirginija, Danaila i Alissa, tajemniczy i osobliwy Wanczo, trudny do rozszyfrowania Cwetan oraz oczywiście Dimityr i Margarita nazywana Gitką.
Akcja płynie bardzo szybko, czasem wręcz trudno nadążyć za kolejnymi wydarzeniami, które toczą się swoim tempem w różnych czasach i miejscach. Pisarka skrupulatnie i plastycznie przedstawiła każde wydarzenie i pomimo tak dużej różnicy lat pomiędzy głównymi wątkami nie czuje się żadnej sztuczności. Czułam się tak, jakbym była świadkiem tych wydarzeń z ciekawością i niepokojem obserwując ich dalszy rozwój. Muszę też przyznać, że niemal do końca nie rozwiązałam zagadki. Wynik śledztwa i przede wszystkim motywy działania mordercy pozostawały dla mnie przez długi czas osnute mgłą, niejasne.
„Kości proroka” to świetnie napisana, wielowątkowa powieść, w której nie brak tajemnic, mroku, intryg i wyrazistych postaci. Pisarka miała ciekawy pomysł na fabułę i w przemyślany sposób go zrealizowała. Książka ponadto ma rozbudowaną, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, warstwę psychologiczną, dzięki czemu dobrze odbiera się emocje, pragnienia i motywy działania bohaterów. Zachęcam do tej niezwykłej podróży sięgającej zamierzchłych czasów, intrygującej i niepokojącej zarazem, która Was zaskoczy i nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długi czas.
Czuję że w tej książce znajdą wszystko to co czytający kotek lubi najbardziej. Na pewno po nią sięgnę. 😊
OdpowiedzUsuńCieszę się :), w książce dzieje się wiele.
Usuńto akurat by mnie zaciekawiło :D
OdpowiedzUsuńWarto do niej zajrzeć :)
Usuńi tak właśnie zrobię;)
UsuńUwielbiam, kiedy w książkach przeplatają się wątki z teraźniejszości i przeszłości.
OdpowiedzUsuńW tej zdecydowanie znajdziesz takie wątki :)
UsuńTwoja recenzja zdecydowanie zachęca do przeczytania tej książki. Może pojedzie ze mną na wakacje :)
OdpowiedzUsuńZachęcam do jej zabrania :)
UsuńNie jestem pewna czy zainteresowałby mnie ten wątek w Cesarstwie Bizantyjskim, ale kusisz porządnie przygotowaną warstwą psychologiczną :) Jeszcze się zastanowię :)
OdpowiedzUsuńFabuła książki jest nietuzinkowa i przyciągają losy bohaterów. Może kiedyś na nią trafisz i przekonasz się, czy to książka dla Ciebie:)
UsuńDobrze rozbudowana warstwa psychologiczna zdecydowanie mnie przekonuje. Lubię oryginalne treści i czegoś takiego właśnie teraz potrzebuję.
OdpowiedzUsuńCieszę się i tym bardziej zachęcam do lektury :)
UsuńPotwierdzam, bardzo dobra lektura :)
OdpowiedzUsuńCieszę się, że też tak uważasz :)
UsuńNie znam, ale zarówno tytuł jak i okładka bardzo mnie intrygują :)
OdpowiedzUsuńWarto przeczytać :)
UsuńPrzeczytałam tylko podsumowanie Twojej notki, bo sama niebawem biorę się za lekturę. Cieszę się, że się nie zawiodłaś. :)
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem, jakie Ty będziesz miała wrażenia po lekturze :)
UsuńBardzo zachęciłaś mnie do lektury. Lubię zaskakujące kryminały z warstwą psychologiczną.
OdpowiedzUsuńTa książka więc powinna Ci się spodobać :)
UsuńBardzo jestem ciekawa tej książki, bo to totalnie moje klimaty: morderstwo, tajemnice sprzed wieków i Bałkany. To musi być dobre :D
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń