poniedziałek, 6 sierpnia 2018

"Uczymy dzieci programowania. Przyjazny przewodnik po programowaniu w Pythonie" Bryson Payne

Tytuł: Uczymy dzieci programowania.
Przyjazny przewodnik po programowaniu w Pythonie
Seria: Programowanie na wesoło
Autor: Bryson Payne
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 322

Umiejętność programowania jest bardzo ceniona w dzisiejszych czasach i przyszłościowa, dlatego warto rozwijać ją jak najwcześniej. Można zacząć też w dowolnym momencie, gdyż jak przekonuje autor tej książki liczą się chęci i ćwiczenia, a programowania może nauczyć się każdy, dobrze się przy tym bawiąc.

"Programowania może nauczyć się każdy; to jak układanie puzzli lub rozwiązywanie zagadek. Wykorzystujesz logikę, testujesz rozwiązanie, przeprowadzasz dodatkowe doświadczenia, a następnie rozwiązujesz problem. A najlepsza chwila na rozpoczęcie nauki to właśnie teraz!" str. XXII

Dr Bryson Payne to doświadczony profesor informatyki na Uniwersytecie w Północnej Georgii. Od wielu lat uczy programować, prowadzi też zajęcia w systemie K12 oraz sam od ponad trzydziestu lat tworzy oprogramowanie. Pierwszy swój program sprzedał w 1985 roku i został on opublikowany w kolumnie „Magic” czasopisma RUN (Commodore 64).

Książkę rozpoczyna wprowadzenie, w którym to autor zachęca do nauki programowania od najmłodszych lat. Wyjaśnia że nie jest to takie trudne jak się wydaje, przedstawia zalety nabycia tej umiejętności, ale też wskazuje jak korzystać z tej książki. Podstawy w niej zawarte mogą być dobrym startem dla każdego, niezależnie od wieku, przystępna forma przedstawienia zagadnień pozwoli tylko szybciej je zrozumieć. Można się zainspirować i odnaleźć nową pasję, która może przekuć się w późniejsze lepsze odnalezienie się na rynku pracy.

Dalej publikacja podzielona jest na dziesięć głównych rozdziałów, w których przedstawione jest środowisko programistyczne i objaśnione między innymi: malowanie w Pythonie, liczby i zmienne, listy, łańcuchy znaków, instrukcje warunkowe, pętle i wiele więcej. Wszystko to poparte jest przykładami, które można wykonać samodzielnie. Po poznaniu tych zagadnień są także ćwiczenia bardziej skomplikowane, w których można utworzyć proste gry, takie jak kamień, papier, nożyce, czy też rzut kostkami. Podsumowując, znajduje się tu wszystko, co pozwala na poznanie i opanowanie podstaw programowania w języku Python.

Zaletą książki jest sposób przedstawienia informacji. Jest ciekawie, motywująco i jednocześnie prosto. Każde poznawane zagadnienie jest krok po kroku omawiane, a każda linia kodu, którą tworzymy dokładnie objaśniona. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajdują się zadania do wykonania, co pozwala podejść do tematu nie tylko odtwórczo, ale samemu pokombinować, coś zmienić, coś dodać od siebie i przede wszystkim utrwalić wiedzę i zobaczyć efekt swojej pracy. Z chęcią wykonuje się kolejne ćwiczenia i obserwuje, co z tego powstanie.

Nie bez znaczenia jest estetyczne, przejrzyste i kolorowe wydanie książki. Treść urozmaicona jest barwnymi rysunkami, zrzutami ekranu, różnym rozmiarem i kolorem czcionki. Przedstawiona jest w wyważony sposób, ale równocześnie tak, by przyciągnąć uwagę młodszych czytelników. Obrazuje też efekt końcowy omawianych przykładów, by zachęcić do ich wykonania samodzielnie.

„Uczymy dzieci programowania. Przyjazny przewodnik po programowaniu w Pythonie” to faktycznie bardzo przyjazny i ciekawy poradnik, który poprzez zabawę uczy podstaw programowania w języku Python. Wiedza w nim zawarta jest wystarczająca, by rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, które jakby nie było jest przyszłościowe i ciekawe. Książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, ale może być pomocna niezależnie od wieku jeśli chce się zdobyć umiejętność pisania programów w tym dynamicznie rozwijającym się i popularnym języku. Autor wskazuje też, gdzie jeszcze można uczyć się programować i poszerzać wiedzę w tym zakresie. Świetna publikacja, którą Wam polecam!

Poniżej przykład wykonanych przeze mnie ćwiczeń.




18 komentarzy:

  1. O kurczę, pierwszy raz czytam o tej książce. Przydatna rzecz.

    OdpowiedzUsuń
  2. O! Ja się czuję w temacie jak dziecko, więc to coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. O, w sumie nie jestem dzieckiem, ale taka książka bardzo by mi się przydała. Niekiedy poradniki dla dorosłych są tak upchane suchymi faktami, że doprawdy trudno z nimi cokolwiek zdziałać, także warto zabrać się za coś dla młodszych, by cokolwiek „skumać”. ;)
    Pozdrawiam!
    DEMONICZNE KSIĄŻKI

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej książce wszystko jest dobrze i ciekawie wyjaśnione :)

      Usuń
  4. fajna i czytelna dla młodszych:D

    OdpowiedzUsuń
  5. Książka ciekawa. Mam wrażenie, że i ja dzięki niej czegoś bym się nauczyła :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Widziałem podobną książkę i muszę przyznać, że bardzo podoba mi się pomysł na przekazywanie tej wiedzy dzieciom.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny i przydatny poradnik :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń