Tytuł: Wariat na wolności. Autobiografia
Autor: Wojciech Eichelberger
Wydawnictwo: Znak literanowa
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 352
Autor: Wojciech Eichelberger
Wydawnictwo: Znak literanowa
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 352
Trudno jest pisać o własnym życiu, popełnianych błędach, porażkach. Nie każdy potrafi się do nich przyznać i ma na tyle odwagi, by takie informacje upublicznić, by odsłonić twarz i powiedzieć: taki jestem bez względu na to, jak to zostanie odebrane. Dlatego godni podziwu są ludzie, którzy chcą szczerze opowiedzieć o swoim życiu, bez ubarwień i idealizowania, przedstawiając w nim zarówno porażki, jak i sukcesy. Wojciech Eichelberger jest znanym i cenionym psychoterapeutą, autorek książek i felietonów. Prowadzi także warsztaty cieszące się popularnością oraz jest jednym z współtwórców Laboratorium Psychoedukacji i Instytutu Psychoimmunologii. Teraz w autobiografii postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi sukcesami i porażkami, błędami, chwilami słabości, radościami i przemyśleniami. Szczerze opowiada o tym, co sprawiło, że jest taki, jaki jest i jak wyglądała droga, która doprowadziła go do punktu, w którym dziś się znajduje.
Tę autobiografię chciałam przeczytać, odkąd zobaczyłam jej zapowiedzi. Z ciekawością sięgam po biografie, ponieważ zazwyczaj są inspirujące i dające do myślenia. Czasem ludziom się wydaje, że jak ktoś odniósł sukces, to znaczy, że miał szczęście a jego życie usłane było różami. To proste wytłumaczenie, ale często nieprawdziwe. Wcale tak nie musi być, często jest wręcz przeciwnie, sukces wymaga wiele pracy i pokonywania trudności a droga do jego osiągnięcia jest wyboista.
„Zadecydowała moja psychologiczna ciekawość i gotowość do podejmowania ryzykownych społecznie eksperymentów, co wiele razy w moim życiu dostarczyło mi ciekawych wrażeń, nie oszczędzając przy tym kłopotów.” str. 18
Książka rozpoczyna się już oryginalnie gdyż zamiast słowa wstępu zawiera rozmowę Wojciecha Szczawińskiego z autorem. Ten fragment wyjaśnia, z jakich powodów powstała autobiografia. Dalsza część książki to już opowieść autora o swoim życiu, chociaż wplecione są w nią także rozdziały zawierające fragmenty rozmów obu panów, co dodatkowo wzbogaca treść. W publikacji nie zabrakło także czarno białych zdjęć przedstawiających autora w różnym wieku, czy też chociażby jego bliskich.
Autor opowiada ciekawie, lekko przedstawiając istotne wydarzenia, lecz także wplatając własne przemyślenia na różne tematy. Co równie ważne, plastycznie kreśli także obraz czasów, w których rozgrywają się wydarzenia. Trudnych czasów powojennych, odbudowywania Warszawy, czy okresu PRL-u. To ciekawa podróż do dawnych czasów, tak odmiennych od dzisiejszych. Jednocześnie przedstawione są też bliskie autorowi osoby i różne relacje. Od młodości, przez dorosłość, aż do chwili obecnej a wszystko to razem tworzy barwny obraz życia człowieka, który jest dziś znanym i cenionym psychoterapeutą. Oczywiście nie zabrakło także informacji dotyczących początków zainteresowania psychologią i rozwoju w tym kierunku.
„Umrzeć nie jest trudno, pod warunkiem że nie trzymasz się kurczowo tego, co nazywasz życiem. Jest tak, jakby w wielkim teatrze nagle zgasło światło. Odkrywasz wtedy, że nigdy nie było w nim nikogo prócz ciebie.” str. 311
„Wariat na wolności. Autobiografia” to jak już sam tytuł wskazuje ciekawa, szczera i skłaniająca do przemyśleń autobiografia, w której autor nie boi się poruszać trudnych tematów, bez upiększeń, z dystansem i w swoim stylu. Nie brak w niej barw życia i przemyśleń. Z przyjemnością przeczytałam tę książkę i Wam także ją polecam.
Nie jestem fanką autobiografii, wiec nie dla mnie ;-)
OdpowiedzUsuńRozumiem :)
UsuńSłyszałam o tej książce, ale muszę przyznać, że mnie zdecydowanie nie interesuje. Czasem lubię czytać biografie, ale sięgam raczej po te opowiadające o ciekawych kobietach, a nie o nieznanych mi psychoterapeutach ;)
OdpowiedzUsuńSzkoda. Ja także niewiele wiedziałam o autorze przed tą lekturą, ale cieszę się, że ją poznałam :)
UsuńRaczej nie dla mnie, nie lubię autobiografii
OdpowiedzUsuńNie każdy lubi :)
UsuńWariat na wolności - mnie zainteresował. Pozdrawiam!^^
OdpowiedzUsuńCieszę się i polecam :)
UsuńPomyślę nad wciśnięciem jej do czytania między jakieś inne tytuły
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że znajdzie się miejsce :)
UsuńNie mój gatunek literacki. Tym razem muszę odpuścić.
OdpowiedzUsuńTak bywa :)
UsuńRaczej po nią nie sięgnę, bo rzadko czytam tego typu literaturę, ale wierzę, że może się ona wielu osobom podobać :)
OdpowiedzUsuńSzkoda :)
UsuńLubię od czasu do czasu przeczytać jakąś autobiografię :)
OdpowiedzUsuńJa także :)
UsuńNie przepadam za autobiografiami, ale na tą może się skuszę.
OdpowiedzUsuńWarto do niej zajrzeć :)
UsuńJestem zaciekawiona, widywałam ją często więc chyba się skuszę.
OdpowiedzUsuńZachęcam :)
UsuńRaczej nie dla mnie.
OdpowiedzUsuńRozumiem :)
UsuńMoże się skuszę. Niezbyt często sięgam po autobiografie, ale gdy już to robię, zazwyczaj sporo wynoszę z takich lektur.
OdpowiedzUsuńTa również skłania do przemyśleń :)
UsuńDawno już nie czytałam żadnej autobiografii. Jak najdzie mnie na jakąś ochota to będę mieć na uwadze tę książkę. :)
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńBardzo lubię autobiografie. Po takiej recenzji tym chętniej po nią sięgnę.
OdpowiedzUsuńTeż chętnie czytam autobiografie :)
UsuńMoże być to ciekawe :)
OdpowiedzUsuńJest :)
UsuńZawsze ceniłam szkolenia i materiały Wojciecha. Super,ze powstała książka.
OdpowiedzUsuńI to książka naprawdę ciekawa :)
UsuńRozumiem :)
OdpowiedzUsuń