piątek, 5 lutego 2021

"Kształt dźwięku" Paula Er

Źródło okładki: Novae Res

Tytuł: Kształt dźwięku
Autor: Paula Er
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 330
Data premiery: 17 lutego 2021 roku

Potrzebujesz czasem odetchnąć, wyjść z domu, zostawić wszystko i po prostu pospacerować. Dla twoich znajomych pewnie byłoby to niezrozumiałe, bo przecież wszystko w twoim życiu się układa. Wspiera cię kochający mąż, który jest troskliwy, ale nie jest zaborczy. Prowadzicie razem dobrze prosperujący antykwariat i przynosi ci to wiele satysfakcji. Jedna rysa tylko pojawiła się na tych solidnych fasadach – brak dziecka. Staje się to przyczyną sporów i gniewu i w takich momentach musisz odpocząć, pomyśleć. Twoje wyprawy są w nieznane, tam gdzie poniosą cię nogi. Na jednym z takich spacerów słyszysz muzykę, dźwięki, które trafiają prosto do twojego serca. To niesamowita chwila i chcesz, aby trwała jak najdłużej. Podążasz za muzyką, prosto do starego domu, w którym poznajesz Jakuba. Tajemniczego mężczyznę, z którego oczu wypływa smutek. Jego muzyka, sposób w jaki gra cię urzekają, chociaż w tym momencie jeszcze nie wiesz, jak ta chwila odmieni kształt twojego życia.

„Z muzyką jest jak z miłością. Można od niej uciekać, zajmować głowę innymi sprawami, ale pewnego dnia przypomni nam o swoim istnieniu, choćbyśmy bronili się przed nią z całych sił.” str. 107

Do tej książki zachęcił mnie tytuł, zanim jeszcze poznałam opis fabuły. Czytając opis natomiast pomyślałam, że pewnie będzie to typowa historia obyczajowa. Pod pewnymi względami wszystko się zgadza, ale jest w niej też pewien powiew świeżości, głębia i przemyślany sposób powiązania wydarzeń. Pozytywnie mnie ta lektura zaskoczyła i jednocześnie zachęciła do przeczytania wcześniejszych książek pisarki.

Główna bohaterka Maria z pozoru prowadzi szczęśliwe życie. Pod tą piękną osłoną coś jednak zgrzyta. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, lecz są chwile, że czegoś jej brakuje. Niejedna osoba pewnie pomyśli, że to wymysł, że w głowie się jej poprzewracało. Maria ma bowiem u boku męża, którego uczuć jest pewna, ma stabilizację, także finansową, czas dla siebie, spokojne i bezpieczne życie. Jak to możliwe, że nie czuje się spełniona? Pewnie sama nie wie czego chce. Autorka poprzez taką historię pokazuje, jak ważne jest odnalezienie szczęścia i życie w pełni. W takim momencie na plan drugi schodzi poczucie stabilizacji a na pierwszy harmonia i uczucie spełnienia. Dobrze przedstawione są emocje Marii, jej chwile zwątpienia, zawahania i jednocześnie chwile szczęścia, które sprawiają, że chce coś zmienić w swoim życiu. Czy się na to odważy? Czy byłaby to słuszna decyzja? Jest jeszcze Mateusz i tu także trzeba przyznać, że jego postać jest w pełni realna, chociaż niektóre oblicza są dosyć zaskakujące. Pojawia się także Jakub. Z tym bohaterem związana jest pewna historia z przeszłości, przejmująca, poruszająca i nadająca głębi tej opowieści. Świetny pomysł i jednocześnie zwieńczenie całości.

Wspomniałam już, że dobrze odbiera się emocje bohaterów, ale też mimo braku rwącej akcji z ciekawością śledzi się ich losy. Pisarka zręcznie lawiruje między wątkami tak, że niemal do końca zastanawiałam się, czy ta opowieść może mieć szczęśliwe zakończenie. Po za tym, co oznacza szczęście? Dla każdego z bohaterów może mieć ono inny wymiar. 

Poza głównym wątkiem jest też szereg wątków pobocznych, w których poruszonych jest wiele ważnych, życiowych i nie zawsze przyjemnych tematów. Strata, cierpienie, samotność, ciężar przeszłości, alkoholizm. Są też przyjaźń, miłość, odwaga i te drobne, ulotne chwile, dla których warto zaryzykować. Jeszcze jeden element zwraca w pozytywny sposób uwagę a mianowicie momenty w narracji, w których autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika.

„Kształt dźwięku” to piękna, ale też poruszająca ważne i życiowe tematy opowieść. Niemal słychać muzykę, która oczarowała Marię, czuć płynące emocje, ale też wzrasta ciekawość. Pokazuje, że trzeba uwierzyć w siebie i dążyć do tego, by być po prostu szczęśliwym, coś poczuć, wyrwać się z kolein życiowych, w które często jesteśmy wtłoczeni przez oczekiwania innych. Pozytywnie mnie zaskoczyła ta opowieść i szczerze ją Wam polecam.

42 komentarze:

 1. Tytuł jak dla mnie też jest bardzo zachęcający, jak widać również i treść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się czytało, moim zdaniem pozytywnie zaskakująca lektura :)

   Usuń
 2. Zachęciłaś mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię ważne tematycznie książki, więc to zdecydowanie historia dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Póki co nie planuję sięgać po tą książkę, ponieważ aktualnie wolę sięgać po zupełnie inne powieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fragmenty na stronie 107 książki są piękne.
  Cała historia jest zdecydowanie interesująca.

  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie mój target, więc raczej po nią nigdy nie sięgnę, ale najważniejsze, że ta książka Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przyjemna wydaje się ta książka, z chęcią bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna fabuła, ale muzyka w tle chyba najbardziej mnie zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sam tytuł intryguje, a opis fabuły zachęcił mnie do lektury :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak pięknie napisałaś o tej książce, że dosłownie czułam muzykę podczas czytania. Zapisuję tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto do niej zajrzeć i poznać tę historię :)

   Usuń
 12. Bardzo pięknie opisałaś swoje wrażenia z lektury „Kształt dźwięku”. Co prawda na razie mam inne priorytety czytelnicze, ale może kiedyś uda mi się poświęcić trochę czasu i uwagi na powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Polecam Ci tę powieść, sporo w niej emocji i życiowych wydarzeń.

   Usuń
 13. Podoba mi się, że porusza ważne tematy. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Będę miała na pewno na uwadze :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapisuję sobie tytuł, będę o nim pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa propozycja :P
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 17. mało ostatnio czytam ale może kiedyś się skuszę;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka wydaje się być ciekawa, więc chętnie przeczytam :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Czekam na swój egzemplarz tej książki. Ciekawa jestem czy mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ostatnio czytam coraz więcej i chętnie i tę bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń