niedziela, 21 stycznia 2018

"Prostota. Siła codziennych rytuałów" Brooke McAlary

Tytuł: Prostota. Siła codziennych rytuałów
Autor: Brooke McAlary
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 104

W dzisiejszych czasach pośpiech jest na porządku dziennym. Ciągle staramy się zdążyć na czas, dotrzymać terminów, wywiązać się z obowiązków domowych i zawodowych. Z głową pełną nowych informacji do przetworzenia, którymi jesteśmy zasypywani z każdej strony. Stąd też często wynika stres, brak radości, przygnębienie, irytacja. Lata uciekają, a kolejne dni zlewają się w plątaninę zadań do wykonania. Warto zastanowić się przez chwilę, czy tego nie będziemy kiedyś żałować. Czy jest na to jakaś dobra, uniwersalna rada?
„Współczesne życie przypomina pas szybkiego ruchu. Gnamy, żeby nie dać się wyprzedzić innym. Jesteśmy przepracowani, stale podpięci do sieci i zestresowani. I prześcigamy się w tym, kto jest bardziej zajęty, bardziej potrzebny i bardziej niewyspany. Tymczasem wcale nie musimy.” str. 11

Brooke McAlary – pisarka i blogerka. Na co dzień żona i matka, która stara się cieszyć każdą chwilą.

W ostatnim czasie zauważyłam, że na rynku pojawia się coraz więcej publikacji zawierających rady dotyczące czerpania radości z życia. Poradników tego typu nie brakuje, co pozwala też sądzić, że takie jest zapotrzebowanie. Każdy dzień umyka nam w pośpiechu, często wypełniony po brzegi zobowiązaniami. Jak w tym wszystkim utrzymać równowagę i znaleźć chwilę dla siebie i rodziny? Czy warto tak cały czas gonić? Na te pytania nie ma prostej odpowiedzi, więc w tej książce też ich nie znajdziecie. Każdy człowiek jest inny i różnie układa się mu życie. Czasem nie jest to kwestią wyboru. Ta książka zainteresowała mnie jednak, ponieważ dotyczy czerpania radości z prostych, codziennych czynności, podczas których można chwilę odetchnąć i naładować akumulatorki. Co więc skrywa jej zawartość?
„Książka ta nie zaleca konkretnych działań. Nie powie wam, jak całkowicie odmienić wasze życie – przynajmniej nie bezpośrednio. Wskaże jednak taktyki, które pomogą wam żyć lepiej.” str. 15

Publikacja jest niewielkich rozmiarów i objętości, co także dobrze pasuje do jej tytułu. Łatwo więc mieć ją często przy sobie, by mogła być pomocna w różnych momentach. Autorka bazuje na własnych doświadczeniach opisując krok po kroku to, co pozwoliło jej stanąć na nogi, uprościć życie i czerpać z niego więcej radości. Na początku znajduje się wstęp, w którym pisarka zachęca do wypróbowania rytuałów i rytmów, ale też wskazuje, jak najlepiej korzystać z książki. Część pierwsza to opis pięciu rytuałów, a w każdym z rozdziałów znajdują się też pomocne w tym zakresie ćwiczenia oraz na zakończenie podsumowanie. Część druga to opis rytmów: porannego oraz wieczornego. Nie zabrakło tu też ćwiczeń. Na zakończenie książki jest jeszcze część trzecia, w której można poznać pewne przemyślenia autorki dotyczące między innymi równowagi, uważności i cieszenia się każdą chwilą.

Książka napisana jest przystępnym językiem i przede wszystkim ciekawie. Nie ma w niej nudnawych, przydługich opisów, czy rozważań, co zdarza się w poradnikach. Ponadto została bardzo ładnie wydana i urozmaicona pięknymi zdjęciami oraz wartymi uwagi cytatami. Jej treść może nie jest odkrywcza, ale nie ma przecież złotego środka na czerpanie radości z życia. Myślę, że zastosowanie rad autorki w praktyce, może pomóc uporządkować nieco chaos panujący wokół i znaleźć chwilę oddechu.

„Prostota” to niewielkich rozmiarów, niepozorna książka niosąca ważną treść i warta uwagi. Porady w niej zawarte nie są nowością, ale skłaniają do zastanowienia się nad tym, co w życiu jest istotne. Jak to się mówi – siła tkwi w prostocie i myślę, że taka jest właśnie ta książka. Zastosowanie rytuałów i rytmów w niej zawartych nie zajmie dużo czasu, a korzyści z tego płynące mogą być znacznie większe. Warto więc spróbować.

25 komentarzy:

 1. Wiesz, rzeczywiście sporo tych pozycji jest na rynku. Ja właśnie "Ikigai" recenzowałam. Pomysły świetnie, ale technicznie jak dla mnie słabo... Ale ogólnie bardzo lubię takie czytać :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wrażenie, że to wartościowa literatura. Ze względu na nawał obowiązkowych dla mnie premier póki co ją sobie odpuszczę, ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś znajdziesz dla niej chwilę :)

   Usuń
 3. Oj tak siła tkwi w prostocie, warto na chwilę sie zatrzymać i czerpać radość z małych rzeczy 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie :-) Tylko kiedy ja te wszystkie książki przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kompletnie nie odnajduje się w podobnych publikacjach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Poradniki z serii motywacji/ lepsze życie lubię- sięgnę po "Prostotę" jeśli będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio częściej sięgam po takie książki - chyba dlatego, że lubię chwile zatrzymania się i czerpania radości z prostych rzeczy (na przykład przy popołudniowej kawie), a fajnie jest sprawdzić jak wychodzi to innym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie :)
  Zapraszam na nowy post :)
  http://www.stylishmegg.pl/2018/01/winter-look-parka-w-kolorze-baby-blue.html

  OdpowiedzUsuń