wtorek, 4 grudnia 2018

"Piksele, wektory i inne stwory" Alicja Żarowska-Mazur, Dawid Mazur

Tytuł: Piksele, wektory i inne stwory.
Grafika komputerowa dla dzieci
Autor: Alicja Żarowska-Mazur, Dawid Mazur
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 326

W dzisiejszych czasach grafika komputerowa może być przydatna w różnych dziedzinach naszego życia, zarówno w domu, jak i w pracy. Umożliwia chociażby wyretuszowanie zdjęć, przygotowanie własnych mniejszych bądź większych projektów jak ulotki, plakaty, zaproszenia, które mogą być wydrukowane na papierze lub opublikowane w Internecie. W zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania dostępnych jest na rynku wiele programów do grafiki rastrowej, jak i wektorowej. Wszystko to może z początku nasuwać trudności, lecz ta publikacja może okazać się niezwykle pomocna w stawianiu swoich pierwszych kroków w tym zakresie. Poza wyjaśnieniem podstawowych pojęć przeprowadza ona bowiem czytelnika przez różne przykłady, których efekt może rozbudzić ciekawość i być może pozwolić odkryć nową pasję. Czy jesteście gotowi, by rozpocząć przygodę z grafiką komputerową?

Bardzo cenię książki, które dostarczają wiedzy i rozrywki, a co równie ważne są przedstawione w sposób przystępny, lekki w odbiorze. Różnie to jednak bywa z tego typu publikacjami. Jak będzie tym razem? Sama okładka przyciąga wzrok a w tym przypadku w parze z dobrą oprawą graficzną idzie świetna zawartość książki. Przyjrzyjmy się więc jej dokładniej.

Książka została podzielona na pięć rozdziałów. Pierwsze trzy są niejako wprowadzeniem do grafiki komputerowej. Autorzy objaśniają w nich podstawowe pojęcia, takie jak chociażby: piksel, wektor, raster. Opisują rodzaje modeli kolorystycznych, czy rodzaje formatów plików graficznych. Każde z poruszanych pojęć wyjaśnione jest w sposób zrozumiały i myślę, że nawet osoby niemające wcześniej styczności z grafiką komputerową nie będą miały problemy ze zrozumieniem tych zagadnień, jak też z wytłumaczeniem ich dziecku tym bardziej, że pomocne w tym zakresie okazują się też rysunki wzbogacające treść. Kolejny rozdział to grafika rastrowa. Autorzy postanowili do zapoznania nas z tematyką wypróbować narzędzia pełne możliwości. Krok po kroku opisana jest zarówno sama obsługa danego programu, jak i podstawowe i zaawansowane jego możliwości dotyczące korekcji zdjęć, operacji na warstwach, retuszu, malowania. Opcji jest bardzo wiele i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Ostatni duży rozdział to już grafika wektorowa. Tu również dostępnych jest wiele bezpłatnych i płatnych narzędzi, a w książce zostały opisane dwa z nich. W tym rozdziale także czeka wiele atrakcji związanych z rysowaniem, kolorowaniem, tworzeniem ozdobnego tekstu. Można przygotować chociażby rysunek przedstawiony na okładce, co samo w sobie zachęca do rozpoczęcia przygody z grafiką.

Publikacja jest skrupulatnie przygotowana, napisana w sposób rozbudzający ciekawość i zachęcający do rozwijania swoich umiejętności w grafice komputerowej, która w dzisiejszych czasach ma szeroki wachlarz zastosowań od zabawy, poprzez pracę. Przystępna forma i dokładne opisy oraz wyjaśnione podstawy sprawiają, że wykonanie przykładów z książki nie powinno stanowić problemu. Książka jest też bogato ilustrowana, zawiera szereg rysunków obrazujących wyniki pracy oraz zrzuty z aplikacji. Wydanie jest czytelne, estetyczne i kolorowe.

„Piksele, wektory i inne stwory. Grafika komputerowa dla dzieci” to książka poszerzająca wiedzę, rozwijająca umiejętności oraz zapewniająca sporą dawkę rozrywki. Można krok po kroku wykonać przykłady w niej zawarte, ale też na ich podstawie utworzyć własne projekty graficzne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwszym z nich mogła być elektroniczna kartka świąteczna. Możliwości jest bardzo wiele, a książka uchyla nam drzwi do barwnego świata grafiki komputerowej.

37 komentarzy:

 1. Mi również się przyda nie tylko dla dzieci ;p xd

  OdpowiedzUsuń
 2. Póki co, nie mam dla kogo kupić tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Moi młodsi bracia byliby zachwyceni tą książką! Koniecznie muszę jej poszukać w księgarni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i polecam, ponieważ to warta uwagi publikacja :)

   Usuń
 4. Będzie idealnym prezentem dla zapalonych mały grafików :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi chyba tematyka by nie przypasowała, ale nie wiem, co na to moje potencjalne, jeszcze nie istniejące dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz co, uważam że świetnie sprawdzi się jako prezent pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam ją na innym blogu, bo kojarzy mi się tytuł. Fajna sprawa z tą ksiązką. Nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie książki mogą się przydać niezależnie od wieku :)

   Usuń
 8. Raczej nie będę się rozglądać za tym tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, skoro ta książka w przystępny sposób czegoś uczy to jestem na 'tak'. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Forma jest przystępna, a do tego w barwnej oprawie :)

   Usuń
 10. Myślę, że to książka nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Choć dzieckiem nie jestem, to bardzo lubię takie książki.

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja spasuję, ale wiem, komu mogę polecić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieję, że się spodoba :)

   Usuń
 13. Dobrze, że powstają takie książki. Będę miała ją w zanadrzu, żeby ewentualnie polecić tytuł potrzebującym. Niekoniecznie jest to jednak coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o niej troszkę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z pewnością warto mieć tę pozycję w biblioteczce. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna propozycja pod choinkę :P
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń