wtorek, 24 stycznia 2023

"Tajemnica Lost Lake" Jacqueline West

Tytuł: Tajemnica Lost Lake
Autor: Jacqueline West
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 256
Data premiery: 25 stycznia 2023 roku

Miasteczko Lost Lake to miejsce, do którego przeprowadza się jedenastoletnia Fiona wraz z rodzicami i starszą siostrą Arden. Trudno, by wzbudzało to jej entuzjazm, gdyż musiała rozstać się z przyjaciółmi a w nowym miejscu czuje się obco i nie może się odnaleźć do czasu, gdy w miejscowej bibliotece mieszczącej się w majestatycznym gmachu trafia na pewną starą i tajemniczą książkę. Od tego momentu zaczyna dostrzegać wokół siebie więcej, a historia zawarta na stronach książki nie pozwala jej o sobie zapomnieć i zmienia wszystko.

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej powieści, w której mowa jest o tajemnicy, a do tego jeszcze związanej z pewną starą biblioteką, poczułam się mocno zaintrygowana. Zapowiadała się bowiem klimatyczna opowieść i miałam nadzieję, że się nie zawiodę, gdyż nie poznałam jeszcze żadnej książki autorki. Po lekturze mogę tylko powiedzieć, że sięgnięcie po tą powieść to była bardzo dobra decyzja a historia, którą zawiera jeszcze na długo pozostanie w mojej pamięci i sercu. 

„Opowieści to dziwne istoty. Są jak zawartość zapieczętowanej skrzynki zakopanej w ziemi – istnieją tylko w umysłach ludzi, którzy o nich pamiętają.” str. 218

Zaczyna się zupełnie niepozornie. Poznajemy siostry Fionę i Arden, których relacja nie wygląda najlepiej, skrywane są pewne urazy, o których głośno się nie mówi. Czarę goryczy przelewa przeprowadzka na drugi koniec Massachusetts do miasteczka Lost Lake tylko dlatego, by Arden, która jest utalentowaną łyżwiarką miała bliżej na treningi. Odnosi się wrażenie, że wszystko obraca się wokół Arden, wszyscy muszą się dostosować do jej napiętego grafiku ćwiczeń, zmieniać swoje plany. Fiona czuje się zagubiona, coraz bardziej smutna i samotna zwłaszcza, że musi zostawić swoich przyjaciół a w nowym miejscu nic nie wydaje się ciekawe a ludzie jakoś mało przyjemni dla przyjezdnych. Zmienia się to dopiero, gdy trafia do starej biblioteki. To w tym olbrzymim, imponującym gmachu trafia na książkę, o której nie potrafi zapomnieć. Historia w niej zawarta dotyczy dwóch sióstr Hazel i Pearl i wygląda na to, że rozegrała się właśnie w tym miasteczku. Tylko, że poznanie jej nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Im więcej Fiona się dowiaduje, tym więcej tajemnic zaczyna się pojawiać. W dodatku książka potrafi znikać w tajemniczych okolicznościach. To dopiero początek. Dalej robi się coraz bardziej intrygująco, chociaż też i mrocznie. Okazuje się, że to z pozoru nijakie miasteczko ma swoje tajemnice, które być może czekają długi czas na to, by ktoś w końcu je wyjawił. Może się jednak okazać, że nie każdy chciałby, aby tak się stało. Co z tego wyniknie? Jaką tajemnicę skrywa tajemnicza książka w ciemnozielonej, skórzanej oprawie?

Sceneria jest niesamowita. Stara biblioteka mieszcząca się w piętrowym, imponującym i nieco przytłaczającym gmachu pamiętającym historie swoich mieszkańców, dawne czasy. Sale, w których regały wypełnione są książkami po brzegi, skrzypiące podłogi, a po zmroku cienie skrywające się w mroku oraz miejsca być może niedostępne, ale jednak istniejące za zamkniętymi drzwiami. Bibliotekarka Miranda, która potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Samo miasteczko i jego mapa także przyciągają uwagę. Ulice takie jak Maślanego Strumyka, czy Starego Lisa Witalisa to tylko jego skrawek.

Autorka potrafi skutecznie przyciągnąć do tej historii zarówno poprzez klimat, scenerię, ale przede wszystkim misterne splecenie wydarzeń i oryginalny pomysł na fabułę. Z rosnącym zainteresowaniem poznaje się ją strona po stronie, zapominając o upływającym czasie. To opowieść dobra dla czytelnika niezależnie od wieku. Pozwala poczuć nutkę ekscytacji, przygody, ale także skłania do przemyśleń i porusza ważne tematy. Wszystko się w tej książce zgadza, jest przemyślana, dynamiczna, intrygująca i mroczna. Bohaterowie mają swoje mocne i słabe strony, a ich losy nie są czytelnikowi obojętne, wręcz przeciwnie, z zaangażowaniem poznaje się ich dalsze kroki.

„Tajemnica Lost Lake” to po prostu piękna powieść, która roztacza niesamowity klimat pełen tajemnic i przygód oraz przyciąga uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Porusza oraz skutecznie działa na wyobraźnię. To jedna z tych książek, które na długo zapadają w pamięci i po których przeczytaniu ma się poczucie dobrze spędzonego czasu. Zachęcam Was do poznania Fiony i odkrycia wraz z nią tego, co skrywa to niepozorne miasteczko.

42 komentarze:

 1. Muszę przeczytać tę książkę. Bardzo mnie zaciekawiła! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi jak ciekawa książka, pełna tajemnic do odkrycia:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie piękne powieści, brzmi naprawdę super.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zaintrygowana, więc może uda mi się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zrobiłam sobie foto, by poszukać książki, bardzo mnie nią zainteresowałaś. Okładka jest genialna. Recenzja mega ciekawa, stara biblioteka, ciekawa sceneria, nieco mroku, tajemnice, to dla mnie...bardzo chcę to przeczytać, dziękuję, bo mogłabym nie wiedzieć o istnieniu tej książki. Pozdrawiam serdecznie. :*****

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa a książkę Ci polecam, to piękna opowieść :)

   Usuń
 6. Zachęcająca recenzja. Zapamiętam tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od momentu zapowiedzi chce ją przeczytać. Twoja recenzja sugeruje, że ta książka ma super klimat.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam przeogromną chęć na książkę. Już tytuł zapamiętałam, by wyszukać późniejsze promocje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie zaciekawiłaś, chętnie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, a książkę z przyjemnością się poznaje :)

   Usuń
 10. Piękna okładka, intrygująca historia. Oj, mam ochotę po nią sięgnąć.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. O tak, lubię takie powieści, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O tak coś dla mnie, lubię takie powieści, na pewno przeczytam :)
  https://apetycznie-klasycznie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Czuję się już zachęcona do czytania. Ten wątek tajemnicy na pewno wciąga. Poza tym sceneria, stara biblioteka i problemy poruszone w fabule. Jestem na TAK

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli będę miała okazję, to z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Prędzej czy później muszę ją przeczytać, zwłaszcza że słyszałam o niej sporo dobrego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę Ci ją polecić, są tajemnice, stara biblioteka i klimat :)

   Usuń
 16. Jeśli jest ten niesamowity klimat, to ja z ogromną chęcią przeczytam te książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie przeczytam:) Lubię tę tajemniczą atmosferę małych miasteczek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicza atmosfera to walor tej powieści :)

   Usuń