piątek, 2 grudnia 2022

"Puszka Pandory" Monika Kortez

Źródło okładki: Novae Res

Tytuł: Puszka Pandory
Autor: Monika Kortez
Seria: (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 242

W życiu Morgan Sangiacomo zaczęło sporo się dziać. Kobieta czuje, że coś zagraża jej rodzinie, ale nie potrafi wskazać kto, ani z jakiego powodu za tym stoi. Wie, że musi zacząć działać, by uchronić bliskich przed zagrożeniem. Pod wpływem impulsu postanawia uciec gdzieś, gdzie nikt nie będzie jej szukał i przeczekać. Pomysł miejsca docelowego pojawia się niespodziewanie i postanawia z niego skorzystać. Okazuje się, że Morgan schronienia szuka w miejscu, które już skrywa wiele tajemnic, tak jak i jego mieszkańcy. Czy to był dobry pomysł? Czy ucieczka pozwoli jej odetchnąć i z właściwej perspektywy spojrzeć na swoje życie?

Rozpoczęłam czytać tę książkę z ciekawością, gdyż zarówno tytuł, opis, jak i okładka spowodowały, że chciałam poznać tą opowieść. Niestety zabrakło mi informacji o tym, że jest to druga część, przez co początkowo czułam się nieco zagubiona. Myślałam, że wynika to po prostu z takiego poprowadzenia fabuły a tymczasem zabrakło mi znajomości pierwszego tomu. W związku z tym zachęcam Was do lektury we właściwej kolejności.

Wkraczamy do świata mody, w którym obraca się firma Armando Corporation oraz Morgan Sangiacomo, która jest z nią związana, chociaż akurat o tej tematyce niewiele można się dowiedzieć. Historia skupia się na wydarzeniach związanych z Morgan i sytuacji, w jakiej z niewiadomych powodów się znalazła. Kobieta czuje zagrożenie i chce ochronić swoją rodzinę. Nie jest to proste, gdyż nie poznała jeszcze źródła zła, które zaczęło wokół niej się rozprzestrzeniać. Postanawia się oderwać od tego wszystkiego, ukryć. Trafia do miejsca, w którym wcześniej nie była. Nie zna języka, ludzi, ale wszystko wydaje się lepsze od tego, od czego ucieka. Czy to rozwiąże jej problemy?

Atmosfera jest dobrze oddana a sama historia wzbudza zainteresowanie, chociaż czasem czuć pewne zgrzyty. Nie wszyscy bohaterowie wywołują równie mocno emocje, nie wszystkich też poznajemy dobrze. Najlepiej wykreowana jest Morgan i to ona sprawia, że z zaangażowaniem śledzi się kolejne wydarzenia. Czuć jej zagubienie i zaniepokojenie tym, co dzieje się wokół, ale równocześnie z podziwem patrzy się na jej odwagę z jaką podejmuje decyzję o wyjeździe. Wykazuje się siłą i determinacją, zwłaszcza że musi zadbać nie tylko o siebie, ale także o męża i dzieci.

Sam pomysł na fabułę zasługuje na uwagę. Wplata się w nią wiele wątków, które czasem nie wnoszą zbyt wiele do głównego, ale dobrze go uzupełniają tworząc specyficzną, pełną tajemnic atmosferę. Przykładem może być duch Maryanny, czy chociażby postać szeptunki Balbinki. Sam Pałac Krzykosy stanowi dobrą scenerię, która współgra z przedstawianymi wydarzeniami a mieszkańcy tych okolic tworzą charakterystyczne grono dodające barw.

„Puszka Pandory” to książka, która przyciąga pomysłem na fabułę oraz atmosferą. To kontynuacja losów Morgan, która stanęła za zakręcie życiowym i musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem, które zagraża jej rodzinie. Barw dodaje sceneria, a całość spaja klimat skrzący tajemnicami sprzed lat.

41 komentarzy:

 1. Nie czytałam, trafia na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wędruje na listę do przeczytania :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, może zacznę od pierwszego tomu, żeby się nie pogubić :)
  https://apetycznie-klasycznie.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam pierwszą część i mi się podobało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety pierwszej części nie przeczytałam :)

   Usuń
 5. Hmmm...może? chociaż ostatnio brakuje mi czasu na czytanie, wieczorkiem przed snem słucham audiobooków. Cóż, przyszedł ten czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dla odmiany jakoś do audiobooków przekonać się nie mogę :)

   Usuń
 6. Recenzja tej książki przypomina mi film który oglądałam niedawno. Byl ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam pierwszej części więc najpierw musiałabym po nią sięgnąć, sprawdzę jakie ma opinie i wtedy zdecyduje czy to seria dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. ja średnio w tego typu lekturze gustuję

  OdpowiedzUsuń
 9. Zacznę od pierwszej części:)

  OdpowiedzUsuń
 10. ciekawie się zapowiada. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jakoś nie za bardzo lubię serię książkowe :) Wolę osobne powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Intrygująca książka. Zainteresowała mnie, bo bardzo tajemnicza i piszesz, że jest klimat, tajemnice. Zdecydowanie przyciąga. Zapamiętam tytuł. Ileż ja książek przeczytałam od drugiej części, no sporo. :D  Lubie tu u Ciebie być, a Ciebie cenię na maksa- musiałam to napisać. <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Dawno nie sięgałam po książki z novae, ale może kiedyś się przemogę. Ich poziom często był słaby i niedopracowany, chociaż znalazłam kilka perełek, które niestety nie podołały w natłoku wydawanych jak leci, przebić do czytelników. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie kojarzę poprzedniego tomu, ale brzmi to wszystko bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi ciekawie. "Świat mody" jest bardzo dobrym tłem na powieść

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie zn tej autorki - więc jak tylko będzie okazja to chętnie poznam jej pióro ;)

  OdpowiedzUsuń