poniedziałek, 1 sierpnia 2022

"Echowa Góra" Lauren Wolk

Tytuł: Echowa Góra
Autor: Lauren Wolk
Wydawnictwo: IUVI
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 320

W życiu różnie się układa, trudno przewidzieć przyszłość i nawet, gdy wydaje się, że jest dobrze wszystko może się odmienić w jednym momencie. W przypadku Ellie nie odbyło się to od razu, ale stopniowo jej rodzina traciła coraz więcej, aż nie pozostało im niemal nic. Musieli podjąć trudną decyzję by opuścić miasto, chociaż nie znali dotąd innego życia. Pozostawienie wszystkiego za sobą nie jest łatwe, a czasem wydaje się wręcz niemożliwe, ale czasem po prostu nie ma innej możliwości. Zamieszkali na Echowej Górze. Dla Ellie to uśmiech od losu, gdyż jest bliżej natury, która ją przyciąga, ciekawi, daje siłę do pokonywania trudności. Jej siostra przeprowadzkę odbiera zupełnie odwrotnie. Niestety to nie koniec dużych zmian w ich życiu, gdyż ojciec Ellie ulega wypadkowi. Córka próbuje wszystkiego, by przywrócić go do zdrowia. Tak poznaje tajemniczą wiedźmę Cate. Jak to wszystko się zakończy? Czy tata Ellie powróci do zdrowia? Kim jest Cate i czy pomoże dziewczynce?

Czasem opis książki jest na tyle intrygujący, że od razu zapisuję ją na listę pozycji do przeczytania i tak stało się tym razem. Do tego pozytywna, barwna okładka, która przyciągnęła mój wzrok. Czy moje przeczucia co do tej książki okazały się słuszne? Czy jej lektura pozwala zapomnieć o upływającym czasie?

Zacznę od tego, że zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się lekkiej, osnutej magią, skierowanej do młodzieży lektury a tymczasem otrzymałam opowieść, która skrywa w sobie znacznie więcej. Wiele w niej momentów skłaniających do przemyśleń, ale też sporo niespodzianek. Daje obraz tego, jak łatwo kogoś oceniać po pozorach, jak krzywdzące mogą być takie osądy, jak cierpienie potrafi zmienić człowieka i ile zależy od wsparcie kogoś obok. Pokazuje, jakie konsekwencje mogą nieść niewłaściwe decyzje, ale też jak trudno żyć z wyrzutami sumienia. Ukazuje co znaczy poświęcenie, ale też jak  ważne jest to, by mimo przeciwności losu nie poddawać się. Trzeba przyznać, że sporo w niej ważnych tematów, które przedstawione zostały w sposób ciekawy, nieoczywisty, oryginalny.

„Ale im bliżej byłam domu, tym wyraźniej widziałam to, co niedźwiedź czyta z płatków kwiatów, co kruk widzi z podniebnego gniazda, co każde zwierzę wie od urodzenia: że życie składa się z chwil sączących się, jedna po drugiej, jak krople deszczu. Nie da się dotknąć każdej z nich z osobna, policzyć ich, uszeregować, porównać ich wartości. Można tylko stać w deszczu, w strumieniu kropel.”  str. 264

Znajdziecie w tej powieści magię, ale nie taką, której początkowo oczekiwałam, gdy zobaczyłam w opisie wiedźmę Cate. W trakcie lektury zresztą można poznać grono barwnych postaci, poczynając od głównej bohaterki Ellie, której szczerze się kibicuje w mierzeniu się z kolejnymi przeszkodami. Wiele emocji wywołuje wiedźma Cate i jej historia, a także los Larkina, chłopca, który potrafi przepięknie rzeźbić.  Ważną rolę w całej opowieści odgrywa także natura i jeden groźnie wyglądający pies o imieniu Captan, którego zamiary ciężko przewidzieć. Dobrze poznaje się całą opowieść i pozostaje ona w pamięci i sercu. Z początku tytuł książki traktowałam tylko jak nazwę góry, którą zamieszkują bohaterowie, ale w moim przekonaniu niesie on także pewną symbolikę.

„Echowa Góra” to historia pełna niespodzianek, przygód, ale przede wszystkim w interesujący sposób poruszająca szereg ważnych tematów. Jednym z nich jest ocenianie po pozorach i konsekwencje takiego postępowania, które potrafią być niszczące, tak jak i wyrzuty sumienia. To także opowieść o odwadze i byciu sobą a także dążeniu do szczęścia, które dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego.

50 komentarzy:

 1. Pięknie przedstawiona książka, bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to ważna książka dla Dzieci, bardzo ciekawie o niej napisałaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że książka warta poznania / przeczytania :-) . Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. To książka z mądrym przesłaniem, więc na pewno warto ją polecić młodym ludziom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Publikacja bardzo ciekawa, zainteresowałaś mnie nią. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym powitała tę książkę w mojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zachęcająca recenzja tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie pozycje są niezwykle wartościowe. Obok fabuły, ważna jest także nauka wartości. Cenna pozycja w obecnych czasach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, dobrze, gdy książka niesie przesłanie :)

   Usuń
 9. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy tę książkę w domu. Jest naprawdę piękna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale piękna okładka. Fabuła także brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 12. fajna pozycja;D już sama okładka wzrok przyciąga

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba nie dla mnie ta książka :) Ja ostatnio zaczytuję się w literaturze wojennej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To faktycznie nie tak tematyka, chociaż i tak zachęcam Cię do lektury :)

   Usuń
 14. Literatura dla dzieci i młodzieży bywa naprawdę zaskakująca i poruszająca ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z pewnością jest to ciekawa książka, na pewno warto przeczytać. Czasem lubię takie historie;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajnie, że wybierasz też książki dla dzieci i młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super,że historia pełna niespodzianek :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam serdecznie ♡
  Nie znam tej książki ale po tak cudownej recenzji nie sposób po nią nie sięgnąć! Zapisuję tytuł i w wolnej chwili na pewno poznam ją bliżej :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 19. Coś czuję,że mojej córce może się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka dla młodzieży, ale także dla starszych czytelników :)

   Usuń
 20. O, może polecę młodszej siostrze tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Brzmi interesująco, okładka również mi się bardzo podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jaka piękna okładka! Sama książka także mnie zaciekawiła i chętnie poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Spoglądając na okładkę pomyślałam, że to książka dla dzieci, ale namówiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Lubię czasem sięgać po takie powieści, zresztą okładka mnie zachęca :)

  OdpowiedzUsuń