poniedziałek, 10 stycznia 2022

"Niezapowiedziany gość"

Tytuł: Niezapowiedziany gość
Autor: Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska,
Ilona Gołębiewska, Małgorzata Warda, Natasza Socha,
Sabina Waszut, Katarzyna Misiołek
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 320

Okres świąteczny to magiczny czas, gdy czuć dobro i odnosi się wrażenie, że wszystko może się wydarzyć, jak chociażby pojawienie się niezapowiedzianego gościa. Życie mknie cały czas do przodu w zastraszającym tempie, lecz w tym okresie czas jakby zwalnia, skłania do refleksji, zmiany kierunku, czegoś nowego. Gdy wokół pięknie mieni się śnieg, a w powietrzu unosi się magiczna mgiełka, słychać piękne kolędy a serca ogrzewa dobro, może zdarzyć się coś, co rozjaśni kolejne dni. O tym możecie przeczytać w siedmiu opowiadaniach, które roztoczą wokół Was świąteczną atmosferą.

W tym okresie w planach mam jeszcze trochę książek w klimacie świątecznym i o takiej chciałabym teraz Wam opowiedzieć. Dokładniej chodzi o zbiór opowiadań, w którym każde napisane jest przez inną pisarkę. Być może znacie twórczość autorek tych opowieści, dla mnie w większości stanowią jeszcze niespodziankę. Po zapoznaniu się z tą publikacją postanowiłam to zmienić, zwłaszcza w przypadku tych historii, które najmocniej oczarowały mnie atmosferą i chwyciły za serce. To dobry sposób na poznanie takiej „próbki” twórczości, która być może zachęci do sięgnięcia po więcej, tak jak stało się w moim przypadku.

Ciepła i optymistyczna okładka przyciąga wzrok, a wewnątrz robi się jeszcze bardziej klimatycznie. Do przeczytania, tak jak wspomniałam, otrzymujemy siedem opowiadań przygotowanych przez różne pisarki. Ich treść łączy pozytywna, świąteczna atmosfera, nadzieja, bijące od nich ciepło. Każde w innym stylu i z inną, ciekawą i ciepłą opowieścią. Nie stronią od trudnych wydarzeń, smutku, życiowych zawirowań, ale jednocześnie ukazują, że ważne jest to, co tu i teraz, że po trudniejszych momentach może być lepiej. Dają optymizm i rozsiewają pozytywną energię, co bardzo sobie cenię w tego typu książkach. Pozwalają oderwać się od codziennych problemów i ukazują dobro, które ogrzewa serce. Oczywiście, jak często bywa w tego typu zbiorach, jedne mocniej przykuwają uwagę, inne nieco mniej, w zależności od czytelnika. Wspomnę Wam o tych, które najbardziej mnie zauroczyły, chociaż muszę przyznać, że wszystkie poznawałam z ciekawością i poczuciem dobrze spędzonego czasu.

„Nagle uświadomiłem sobie, że w naszym życiu nie ma zbyt dużych zmian. Każda, która pojawia się na horyzoncie, jest szansą, tylko my często za bardzo obawiamy się ją przyjąć. Ale czasami warto postawić świat na głowie i po prostu zaryzykować.” str. 35

Do tej pory poznałam tylko powieści dwóch autorek tych opowiadań. Lektura tej publikacji zachęciła mnie do rozejrzenia się za książkami pisarek, których opowiadania wywarły na mnie największe wrażenie. Pierwsze opowiadanie w zbiorze i równocześnie pierwsze, które zapadło w mojej pamięci to „Zabłąkani wędrowcy”. Malownicze miejsce, nowa droga, czworonożni przyjaciele, ciepło i czerwone włosy. To tylko w wielkim skrócie, ale nie chcę zdradzać Wam za wiele. Kolejna historia porusza, bije z niej smutek, ale też nadzieja. Mam tu na myśli opowiadanie „Biel”. Ostatnia historia, o której chciałabym wspomnieć to „Świeca w oknie”. To magiczna opowieść o zagubieniu i odnalezieniu szczęścia i o tym, że w domu najlepiej. Jest też miejsce na pewnego niezapowiedzianego gościa, który odegra dużą rolę w tej intrygującej opowieści.

„Niezapowiedziany gość” to zbiór opowiadań w świątecznym klimacie, skłaniający do przemyśleń, ciepły, poruszający i rozsiewający pozytywną atmosferę. Każde z nich zawiera ciekawą historię w swoim stylu, wywołującą emocje i ciepło. Skrzący się śnieg, malownicze miejsca, zawirowania losu i niespodziewany gość. Polecam Wam tą publikację, która mnie urzekła klimatem, pozytywną energię z niej płynącą i ciekawymi, barwnymi historiami.

44 komentarze:

 1. Ja już nie czuję świątecznego klimatu😉 Akurat ta książka mija się z moimi upodobaniami czytelniczymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Ja mam w planach jeszcze dwie w takim klimacie :)

   Usuń
 2. Zapowiada się ciekawie, może uda mi się ją dostać w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tytuł będzie musiał poczekać do następnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Śwateczne klimaty to nie dokońca to co lubię ale wiem ze sporo jest miłośników tego typu klimatów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te opowiadania poza świątecznym klimatem wywołują także wiele emocji. Warto do nich zajrzeć :)

   Usuń
 5. Książka mnie zaciekawiła :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam zbiory opowiadań, zwłaszcza tych Autorek. Będę miał na uwadze. Poza tym Wydawnictwo Muza wydaje same dobre książki. Serdecznie pozdrawiam, po dziewięciu minutach szybkich zakupów i odkurzaniu starożytnego Rzymu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem entuzjastką opowiadań, ale lubię historie, które dają optymizm i rozsiewają pozytywną energię, dlatego zrobię wyjątek i skuszę się na powyższą antologię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i polecam Ci ten zbiór opowiadań :)

   Usuń
 8. ja średnio z takimi klimatami lekturowymi stoję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś będziesz miała ochotę na taką książkę :)

   Usuń
 9. To coś dla mnie, ale już mam powoli dosyć świąt i zimy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawno już nie było tyle śniegu jak tej zimy :)

   Usuń
 10. Z opowiadaniami nie jest mi po drodze. Zwłaszcza jak są w swiatecznym klimacie;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa i bardzo intrygująca zapowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już sam tytuł zachęca mnie do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 13. Czasami lubię sięga po tego typu zbiory opowiadań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam Ci ten, ogrzewa ciepłem :)

   Usuń
 14. Zaciekawiłaś mnie tą ksiażką.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przyjemna, dodającą optymizmu lektura 😊!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Takie opowiadania w świątecznym klimacie to na pewno przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię takie lekkie zbiory opowiadań :) Mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Okładka jest bardzo ładna :)
  Oj, ja już od kilku tygodni, nie czuje świątecznego klimatu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ale dla pozytywnej energii płynącej z tych opowiadań też warto do niej zajrzeć :)

   Usuń
 19. Lubię tego typu książki, które są zbiorem opowiadań. Na pewno fajna propozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno znajdzie się wielu czytelników zadowolonych z tej lektury!

  OdpowiedzUsuń